معرفی حدیث شریف معراج و جلسات شرح آن


زمان حدودی مطالعه ۲ دقیقه / ۱۰ خرداد ۱۳۹۴ / دبیرخانه موسسه/اخلاق
Image Description

آنچه در این بخش ارائه گردیده، فایل صوتی توضیحاتی است که استاد در برخی جلسات شرح حدیث معراج، به مناسبت درباره این حدیث شریف و جایگاه آن در مکتب تربیتی ملاحسینقلی همدانی(ره) بیان فرموده اند.

استاد محمدتقی فیاض‏ بخش، خود سال‏ها کتاب سرالإسراء را مستقیماً از محضر مرحوم استاد سعادت‏ پرور(ره) تلمذ کرده‏ اند. ایشان در جلسات اخلاقی خود شرح مبسوطی پیرامون حدیث معراج بر اساس دروس کتاب سر الإسراء بیان فرموده‏ اند که به‏ حق موسوعه‏ جامعی در اخلاق عملی است.

آنچه در این بخش ارائه گردیده، توضیحاتی است که استاد در برخی از این جلسات، به مناسبت درباره حدیث شریف معراج و جایگاه آن در مکتب تربیتی ملاحسینقلی همدانی(ره) بیان فرموده اند.

 

مطلب اول:

برخی ویژگیهای حدیث معراج و دلایل ممتاز بودن آن در میان روایات اخلاقی و سلوکی: اول: ممتاز بودن گوینده، شنونده و فضای مکالمه/ دوم: ذکر هدف و طریق نیل بدان/ سوم: بیان دقیق و نظام مند دستورات و مراتب سلوک الی الله

مطلب دوم:

گفتگوی رسول اکرم(ص) و پروردگار در حدیث معراج، پیرامون دستورات سیر بسوی پروردگار (سیر و سلوک توحیدی) است. از همین رو این دستورات برای عموم مردم نیست و خواص مخاطب این حدیث هستند.

مطلب سوم:

یکی از ویژگی های حدیث معراج، کاربردی و عملیاتی بودن دستورات آنست.

مطلب چهارم:

حدیث معراج نباید در جلسات و مجامع عمومی بیان شود؛ چراکه شأن و مخاطب فرازهای این حدیث، سالکان در عالی ترین مراتب سیر و سلوک توحیدی هستند.

مطلب پنجم:

معنای اخلاق و نسبت آن با اعتقادات توحیدی در فرهنگ حدیث معراج

مطلب ششم:

معنای اخلاق توحیدی در فرهنگ حدیث معراج - اجزای اصلی حدیث معراج: اول: معرفی مقام کمال انسانی/ دوم: صفات اهل دنیا/ سوم: صفات اهل آخرت - در فرهنگ حدیث معراج، اخلاق توحیدی دربر دارنده اعتقادات و احکام نیز می باشد.

مطلب هفتم:

انسان شناسی در فرهنگ حدیث معراج

مطلب هشتم:

تعریف اخلاق در مکتب تربیتی مرحوم ملا حسینقلی همدانی (مکتبی که بسیاری بزرگان همچون سید علی آقای قاضی، امام خمینی، علامه طباطبایی، آیت الله بهجت و... تربیت یافته آن هستند.) و تفاوت آن با معنای اخلاق در سایر مکاتب.

 

مطالب مرتبط:

رویکرد ما در بحث اخلاق

 

‌مطالب مرتبط

مقدمه آیت الله سعادت پرور بر کتاب سرالإسراء
اخلاق

مقدمه آیت الله سعادت پرور بر کتاب سرالإسراء

بزرگان اهل علم و معرفت چون عارف کامل آیة اللَّه حاج میرزا جواد ملکى - رحمه‏ الله - و عارف کامل استاد اعظم آیة اللَّه علّامه طباطبایى - رحمه‏ الله - صاحب تفسیر «المیزان»، در کتابها و جلسات اخلاقى، با ذکر بعضى از جملات حدیث و شاهد آوردن از آنها، توجّه خاصّى به این حدیث مبذول داشته‏ اند. مرحوم استاد علامه، یک دور کامل از ابتدا تا انتها، حدیث را براى ما قرائت کرده و در ذیل هر قسمت بیانات مفیدى ایراد فرمودند...

به کوی عشق منه بی دلیلِ راه قدم...
اخلاق

به کوی عشق منه بی دلیلِ راه قدم...

مقدمه استاد فیاض بخش بر کتاب سر الإسراء (مقدمه ناشر)

حدیث مدرسه عشق
اخلاق

حدیث مدرسه عشق

اشاره: متن زیر، توضیحاتی است که به قلم استاد محمدتقی فیاض بخش و در قالب یک دفترچه راهنما، در بسته صوتی شرح حدیث معراج ارائه گردیده. این بسته محتوی مجموعه کامل فایلهای صوتی جلسات شرح حدیث معراج است.

اندکی صبر نمایید...