زندگی نامه استاد محمدتقی فیاض بخش

۰۶خرداد۱۳۹۴ اخلاق
زندگی نامه استاد محمدتقی فیاض بخش

 زندگینامه استاد محمدتقی فیاض بخش

در دبیرستان علوی به پایان رسانید. در همان سال ها با مرحوم علامه کرباسچیان و استاد رضا روزبه آشنا شد و شخصیت دینی و اخلاقی ایشان شکل استدلالی و ثابتی به خود گرفت. استاد فیاض بخش در همان ایام و از طریق مدرسه با مرحوم استاد علامه جعفری و استاد شهید مطهری و آیت الله دکتر بهشتی آشنا شد و این آشنایی تا سال های بعد از دبیرستان و تا پایان عمر آن بزرگواران ادامه یافت.

ایشان در رشته عمران دانشگاه تهران ادامه تحصیل داد و از همان سال ها تحصیلات حوزوی در مدارس علمیه تهران را نیز آغاز کرد، در عین حال از کلاس های دروس فلسفه تاریخ و تفسیر و سایر جلسات خصوصی استاد مطهری بهره برد و بعدها رابطه ایشان با استاد بسیار نزدیکتر شد؛ به حدی که در زمان حیات استاد مطهری و به امر معظم له ویرایش علمی مطالب برخی کلاس‌ها به عهده ایشان واگذار گردید.

با پیروزی انقلاب اسلامی، و بعد از مدتی فعالیت سیاسی در حزب جمهوری اسلامی و دفتر ریاست جمهوریِ شهیدان رجایی و باهنر،استاد در سال 61 به حوزه علمیه قم عزیمت کرد و از محضر اساتید معروف آن زمان بهره برد:

اساتید

استاد فیاض بخش در دروس ادبیات از مرحوم مدرس افغانی، لمعتین از مرحوم استاد اشتهاردی، رسائل از استاد اعتمادی، مکاسب از مرحوم آیت الله ستوده، کفایه از نزد مرحوم آیت الله فاضل لنکرانی و درس خارج فقه و اصول از مرحوم آیت الله حاج شیخ جواد تبریزی استفاده کرد. ایشان فلسفه روش رئالیسم و قسمت هایی از شرح منظومه حاج ملا هادی سبزواری را از استاد شهید مطهری بهره برد و بعدها درس های شرح اشارات و اسفار را از محضر حضرات آیات حسن زاده آملی و جوادی آملی فرا گرفت، همچنین در عرفان نظری، در درس های فصوص الحکم آیت الله حسن زاده آملی شرکت نمود.

فعالیت‌های قرآنی

استاد محمدتقی فیاض بخش به تفسیر قرآن و مطالعه کتاب های قرآنی علاقه فراوان داشت و به همین دلیل در سال های دبیرستان نزد مرحوم استاد روزبه، که نسبت فامیلی نیز با مرحوم علامه طباطبایی داشت، قسمت هایی از تفسیر المیزان را خواند و در دوران دانشجویی نیز از دروس تفسیر استاد مطهری و دکتر بهشتی بهره برد و با سبک های مختلف تفسیر، از جمله تفسیر پرتوی از قرآن و سپس ابوالفتوح رازی و منهج الصادقین آشنا شد. ایشان پس از آشنایی با تفسیر مجمع البیان و انوار التنزیل بیضاوی، به سبک تفسیر ادبی- روائی این تفاسیر بسیار علاقه‌مند گردید، اما در نهایت به دلیل انس فراوان با تفسیر المیزان، روش تفسیری قرآن به قرآن رنگ اصلی فعالیت های قرآنی ایشان گردید.

استاد فیاض بخش در اواسط دهه 70 با سبک های آموزشی فعال (که به تازگی در عرصه آموزش ایران وارد شده بود) آشنا گردید، و پس از آن تلاش نمود تا این روش ها را در آموزش قرآن و اخلاق به کار گیرد. نتیجه این تلاش ها ارائه طرح «آموزش فعال اخلاق و تعلیمات دینی» و نیز طرح «شعله طور» در آموزش مفاهیم قرآن بود. این روش در برخی مدارس تهران به صورت آزمایشی اجرا گردید.

در سال 1381، استاد فیاض بخش روش تفسیر واژه محور قرآن کریم را با بهره گیری از تفاسیر بیضاوی و مجمع البیان و المیزان و کتاب های لغت مفردات و التحقیق آغاز نمود. این دروس تفسیری در قالب مجموعه برنامه های ترجمان وحی طی چند سال از شبکه سراسری رادیو قرآن پخش گردید.

این روش به تدریج تکمیل تر شده و در تفسیر قرآن به کار گرفته شد؛ به این ترتیب که علاوه بر دقت های واژه‌ای، به ترکیب ادبی و بلاغی واژه‌ها نیز در آیات توجه ویژه ای شد. از این رهگذر، نکات و ظرایف فراوانی از آیات الهی روشن می شد. حاصل این تلاش، تفسیر سوره حمد و برخی سوره های جزء 30 قرآن در برنامه ژرفای واژه‌ها (سیمای قرآن و معارف) و نیز سری جدید برنامه ترجمان وحی (شبکه سراسری رادیو قرآن) بود.

مسئولیت تنظیم و نشر آثار مرحوم آیت‌الله سعادت پرور

در سال‌های پایانی عمر شریف استاد، مسئولیت تنظیم و نشر کلیه آثار معظم‌له به توصیه ایشان بر عهده استاد فیاض‌بخش قرار گرفت.

استاد فیاض بخش از حدود سال 1364 تا پایان عمر حضرت استاد علی سعادت‌پرور، از شاگردان قدیمی مرحوم علامه طباطبایی(ره)، در جلسات اخلاقی معظم له شرکت نموده و مسئولیت تنظیم و تدوین مباحث عرفان نظری و عملی که در آن جلسات بحث می شد بر عهده داشت. در سال‌های پایانی عمر شریف استاد، مسئولیت تنظیم و نشر کلیه آثار معظم له به توصیه ایشان بر عهده استاد فیاض بخش قرار گرفت.

آثار و تألیفات

تفسیر واژگان قرآن کریم: این کتاب با رویکرد تفسیر واژه محور و با همکاری حجت‌الاسلام دکتر روحی تالیف گردید و نوعی دایرة المعارف لغات قرآن محسوب می شود. این کتاب بر اساس دو تفسیر فخیم مجمع البیان و المیزان تألیف گردید و جای آن در میان کتاب های لغت قرآنی خالی بود. عمل در این کتاب به گونه‌ ای است که توضیح و تدقیق در معانی هریک از لغات آیات قرآن، که به مناسبت به طور پراکنده در کل این دو تفسیر وجود داشت، به صورت متمرکز در ذیل هر لغت، و به ترتیب حروف الفبا گرد‌آوری شده است.

آشنایی بیشتر با کتاب تفسیر واژگان قرآن کریم

کرامت نفس در تربیت کودک: در توضیح این کتاب باید گفت که در دنیای امروز کتاب‏ها و مقالات و تحقیقات فراوانی پیرامون روش‏های گوناگون تربیت فعال یا غیر‏فعال کودک عرضه می‏ شود و در این میان بخشی از آن‌ها وارد کشور می شود و در مجامع علمی و روانشناسی نیز مورد استفاده قرار می گیرد، اما تحقیقی مستقل که از یک سو کرامت انسانی را مستقیما از قرآن و کلام اهل بیت(ع) ارائه نماید و از سوی دیگر موارد کاربردی و عملی آن را در تربیت کودک روشن نماید، کمتر مورد توجه قرار گرفته که در این اثر سعی بر جبران همین مهم شده است.

آشنایی بیشتر با کتاب کرامت نفس در تربیت کودک

 

آداب المریدین: این اثر نیز با همکاری حجت الاسلام دکتر روحی و با محوریت کتاب مفتاح‌ الفلاح و بهره‌ گیری از مجموعه کتب معتبری که در این راستا نگارش یافته، تدوین گردیده. آداب المریدین یک دوره فشرده از اعمال عبادی شبانه روز، از لحظه‏ بیداری برای نافله شب تا هنگام استراحت شبانه است؛ به گونه‌ای که با مراجعه به آن بتوان امور عبادی خود را تحت برنامه‏ منظمی متناسب با توان و استعداد خود انتخاب نموده و انجام داد.

آشنایی بیشتر با کتاب آداب المریدین

اندکی صبر نمایید...

مطالب مرتبط